MMA Forum - UFC Forums - UFC Results - MMA Videos - View Single Post - Gaining Massive Lean Muscles...

View Single Post

Old 07-08-2011, 10:08 AM   #19 (permalink)
No_Mercy
BEWARE OF THE PENGUIN!
 
No_Mercy's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 9,604
No_Mercy Is Beyond A Rankings SystemNo_Mercy Is Beyond A Rankings SystemNo_Mercy Is Beyond A Rankings SystemNo_Mercy Is Beyond A Rankings SystemNo_Mercy Is Beyond A Rankings SystemNo_Mercy Is Beyond A Rankings SystemNo_Mercy Is Beyond A Rankings SystemNo_Mercy Is Beyond A Rankings SystemNo_Mercy Is Beyond A Rankings SystemNo_Mercy Is Beyond A Rankings SystemNo_Mercy Is Beyond A Rankings System
Quote:
Originally Posted by Scarecrow View Post
Getting serious about your diet isn't a small task to undertake. It can be daunting without the right guidance and progress monitoring. That's why I like to keep a written log of what I eat. If I see results on the scale or in the mirror that I don't like, it's easy to look back and make adjustments.

As for costs on eating healthy, it's certainly isn't cheap. Especially when your caloric intake starts getting bumped up. I budget $125 a week for my grocery bill, and that doesn't include money spent on protein powders, vitamins or supplements. I'm a bit of a freak though with my daily diet sometimes peaking over 5,000 calories when I'm doing something highly active all day.
I use to spend a ton a month on food eating out every day and getting take out. It wasn't the most healthiest, but boy was it good. After the economic crash business started slowing down so I cut down majorly on all expenses...sadly one of em was eating out. Didn't realize how much I saved yet alone the health benefits. But I havn't been able to eat as much either due to time constraints; waking up cookink, preparing, etc.

Your budget is $500 + supplements so probably $600 - $750. Which protein powder are you currently taking. I find shakes to be the easiest. I got an entire list of AWESOME shake recipes if you want to check it out. There's a supplement store that use to sell em at $3.25 then it went up to $4.25 and now it's $5.25 per shake. So I decided to make it myself. It's way better than your Orange Julius smoothies.
No_Mercy is offline   Reply With Quote